Jak Osobowość objawia się w ciele

Jak Osobowość objawia się w ciele: dwuminutowy eksperyment dla ciebie i twoich klientów.

Proponuję eksperyment z „prostym” zdaniem: „Nie podoba mi się, jak ze mną rozmawiasz. Proszę, przestań”. Możesz go użyć dla siebie lub nauczyć klienta, jak go używać, aby bronić swoich granic.

W trakcie eksperymentu, gdy wypowiadasz to zdanie, zmieniaj pozycję ciała zgodnie z poniższymi wariantami. Zaobserwuj:

 • jak zmieniają się twoje emocje
 • jak zmienia się twój głos
 • w jakich sytuacjach i jak często używasz każdego wariantu

Wariant pierwszy

Patrz z dołu do góry. Podnieś podbródek i ramiona, a klatkę piersiową skul do środka. Spojrzenie ma błąkać się po pomieszczeniu. Dłoń jednej ręki niech trzyma dłoń drugiej.

Wariant drugi

Patrz z góry w dół. Ściągnij ramiona do tyłu, unieś podbródek , wyprostuj tułów. Spojrzenie ma być skupione w konkretnym punkcie. Dłonie zaciśnij w pięści.

Przeprowadź ten eksperyment sam oraz ze swoim klientem, poproś go o informację zwrotną, co czuje i jakie reakcje pojawiają się u niego przy każdym z wariantów. Porównaj jego wyniki ze swoimi.

Zdawałoby się, że mówimy te same słuszne słowa, ale w każdym wariancie czujemy się inaczej i otrzymujemy różne reakcje od różnych ludzi. Wydaje nam się, że słusznie zalecamy klientowi bronić swoich granic, ale on wciąż jest rozczarowany. Nadal go nie słuchają, albo postrzegają jako agresora.

Dlaczego tak się dzieje? Sęk w tym, że ważne jest nie tylko to co mówimy, ale i jak to robimy. To znaczy jaką informację niewerbalną nasze ciało przekazuje rozmówcy.

Udowodniono, że 93% informacji nasz mózg przetwarza nieświadomie i na podstawie niewerbalnych komunikatów wydaje „gotowe” rozwiązanie, a inny mózg/człowiek reaguje nie tylko na słowa, ale przede wszystkim na język ciała.

Ciało obsługuje naszą osobowość, która ukształtowała się w dzieciństwie do 12 roku życia. To co zadziałało, ukształtowało nasz charakter, nawyki zachowania i przekonania. Głowa zapamiętała co, a ciało jak osobowość radziła sobie w przeszłości. Obecnie, w podobnej sytuacji, reakcja uruchamia się automatycznie.

Z punktu widzenia innych ludzi my/klient otrzymujemy automatyczną reakcję zwrotną nie tyle na nasze słowa, ile na niewerbalne komunikaty ciała: położenie głowy, spojrzenie, głos itp.

Oczywiście sama praca z ciałem nie wystarczy, aby zmienić zachowanie osobowości, ale to ważny etap długiej drogi. Tradycyjnie klient chodzi po różnych psychologach i pracuje w różnych metodach. Gdzieś zmienia przekonania, gdzieś pracuje z blokami cielesnymi, a jeszcze gdzieś indziej pracuje z wspomnieniami lub sensami.

Cechą charakterystyczną metody Consonance Therapy jest praca z osobowością i z doświadczeniem traumatycznym. Terapia jest prowadzona przez jednego terapeutę w jednym miejscu i na wszystkich poziomach percepcji jednocześnie: poznawczym, obrazowym, cielesnym i emocjonalnym.

Consonance-terapeuta znajduje przyczynę traumy oraz gdzie leży podłoże  nawyku, pracuje z klientem według protokołu tej traumy, zmienia przekonania, uczy nowego zachowania. Terapeuta uczy ciało mówić na nowo. Uczy jak brzmieć, stać, siedzieć, patrzeć itp.

Ale, ale! Kontynuujmy nasz eksperyment. Bo to jeszcze nie wszystko.

Wariant trzeci

Postaw dwie nogi na podłodze równolegle. Głowę trzymaj prosto bez napięcia. Patrz prosto. Zrelaksuj szczękę. Ręce niech pozostaną swobodne. Opieraj się na kręgosłupie.

Czujesz? Teraz otrzymałeś pewny stan, w którym nie boisz się bronić granic.

To tylko mały przykład, pozwalający zrozumieć, jak ważna jest praca z osobowością także i w ciele.

Przy takim kompleksowym podejściu:

 • Klient otrzymuje trwały rezultat
 • Klienta zaczynają słuchać
 • Otoczenie liczy się z opinią klienta
 • Poprzez regularne treningi tworzy się nowy nawyk
 • Problem nie wraca

Jeśli tego nie zrobisz lub będziesz pracować w różnych miejscach z różnymi częściami i poziomami, to problem będzie wracał raz po raz. Klient i terapeuta będą rozczarowani długotrwałą i nie skuteczną pracą.

Nauka języka ciała, czyli co należy w nim widzieć, jakie kategorie analizować, co i jak zmieniać, jak przywrócić zdrowe wzorce w ciele to obowiązkowy element nauki w metodzie w koncepcji całościowej pracy z traumą na czterech poziomach jednocześnie.

Aby pracować z ciałem w kontekście traumy i z osobowością na kursie „Praca z różnymi rodzajami traum w metodzie Consonance Therapy”, terapeuci uczą się:

 • w jaki sposób ciało jest zaangażowane w kształtowanie koncepcji Ja
 • jak ciało zapamiętuje doświadczenie traumatyczne
 • jak ciało wyraża lub kompensuje problemy Osobowości
 • jak ciało obsługuje Osobowość
 • jak czytać ciało – kryteria i język ciała
 • co widzieć w ciele i co analizować
 • zdrowych wzorców w ciele i w Osobowości
 • w jaki sposób  przywrócić dostęp do wewnętrznych zasobów osobowości

Spróbuj przeprowadzić ten eksperyment samodzielnie lub z klientami. To tylko drobna część metody, ale można zaobserwować, jak ważna jest praca z osobowością także w ciele.