System, plan, protokoły, instrukcje – dlaczego są potrzebne w psychoterapii?

Myśli, emocje, zachowanie i życie cierpiącego człowieka jest przepełnione chaosem. Jeśli terapia przebiega równie  chaotycznie, tzn. terapeuta intuicyjnie wymyśla co robić to praktyka pokazuje, że terapia mogłaby trwać i dekadę nie przynosząc przy tym żadnych skutków. Niektórzy nazywają takie podejście twórczym,  jednak nie mylmy chaosu z twórczością. Proces twórczy nie może być nieskończony i bezładny – musi mieć strukturę, logikę i zakończyć się konkretnym rezultatem.

Bez struktury i systemu w terapii klient nigdy nie nauczy się zarządzać procesami wewnętrznymi i zewnętrznymi, nie odzyska kontroli nad swoim życiem, a jego problemy będą wracać raz po raz. Z kolei terapeuta skazany jest na nieskuteczną pracę, utratę klientów, nieskończoną naukę wszystkiego po trochu, stres i wypalenie.

W metodzie Consonance Therapy podstawą wszystkiego jest system i struktura, w ramach których zaproponowano krok po kroku plan, protokoły, instrukcje i narzędzia do pracy. W skrócie struktura wygląda następująco:

System

Dwuetapowy system, o którym już pisałam, obejmuje pierwszy etap tzw. edukacyjny, który składa się z planu, gdzie krok po kroku jest określone, co i na której sesji należy zrobić, czego nauczyć klienta, aby go ustabilizować psychoemocjonalnie i przygotować do drugiego etapu.  W drugim etapie, tzw. klinicznym możemy pracować z doświadczeniem traumatycznym klienta, bez ryzyka, że klient „wpadnie” w traumę, a terapeuta nie poradzi sobie z sytuacją.

Plan terapii i instrukcje 

Plan krok po kroku zawiera zalecenia co i na której sesji należy robić na pierwszym etapie. Plan posiada instrukcje typu „weź i zrób” do każdej sesji. Znajdziesz tam niezbędne narzędzia czyli techniki i ćwiczenia do wzmacniania określonych zasobów na każdym z czterech poziomów percepcji(kognitywnym, obrazowym, na poziomie ciała i emocji), protokoły do pracy z emocjami i częściami osobowości.

Na pierwszym edukacyjnym etapie są niezbędne rzeczy, których musimy nauczyć każdego klienta zanim pójdziemy w historię indywidualną. Jak to w jakimkolwiek procesie – najpierw osiągamy podstawy, a potem już wnikamy w szczegóły. Najpierw uczymy się afabeta – potem piszemy słowa i zdania. Dlatego plan bardzo ułatwia pracę terapeuty, pozbywa go zbędnego stresu i oszczędza czas nie pozostawiając miejsca na domysły pod tytułem „zadziała-nie zadziała”, „pomoże-nie pomoże”. Dzięki temu powstaje solidny fundament w terapii, pozwalający na szybkie wzmocnienie się dorosłej części i zdolność klienta do samoregulacji. Jedynie, plan trzeba dopacować do istniejących u klienta wiedzy i umiejętności, na coś poświęcic mniej lub więcej czasu, jednak pozostając w planie.

Protokoły do pracy z różnymi rodzajami traumy

Protokoły to dopracowana i przetestowana sekwencja działań w pracy nad przyczynami problemu, którego nie można zmienić. Stosujemy je na drugim etapie, gdy pracujemy z doświadczeniem traumatycznym klienta.Przeze mnie są zasugerowane protokoły do podstawowych rodzai traum.

Podążając za protokołem terapeuta dokładnie wie z jaką traumą pracuje, gdzie się znajduje, co i po co robi, dokąd prowadzi i jaki rezultat uzyska. Protokół gwarantuje, że nie zboczysz z drogi i uzyskasz pożądany przez klienta rezultat i że trauma będzie przepracowana na wszyskich poziomach percepcji i osobowości.

„Korzyści z protokołów i planu pracy nie da się opisać jednym słowem.

Przez 10 lat próbowałam prowadzić konsultacje terapeutyczne. Miałam, jak mi się wydawało, wystarczająco dużo narzędzi, ale… gdy przychodził do mnie klient gorączkowo myślałam co z nim robić, jaką metodę zastosować, jak pomóc. Przypominałam ślepego kota, który wpadał we wszystkie napotkane po drodze dziury. Podczas nauki podjęłam decyzję, że będę robić wszystko zgodnie z twoim planem. Obecnie widzę rezultat i nawet jeśli nie zawsze udaje mi się iść szybko to pilnie utrzymuję całą strukturę. I to bardzo fajnie działa!” – dzieli się swoimi wrażeniami nasza absolwentka Nina Nedaszkowska. ,,Podobało mi się, jak powiedziałaś, że uczysz nie tylko metody, ale dajesz strukturę pracy z klientem i to jest bardzo cenne. Jesteś wspaniała! Twoja praca jest wyjątkowa i bardzo praktyczna! Jestem bardzo zadowolona, że 3 lata temu podjęłam właściwą decyzję”

Consonance Therapy to metoda, w której proces twórczy nie jest chaotyczny, ale ma strukturę, logikę i przewidywalny rezultat.

Metoda to tylko narzędzie, na którym oparty jest prosty, ale skuteczny system. Korzystając z niego, jako terapeuta przestaniesz w końcu błądzić i wymyślać sposoby rozwiązywania problemu klienta. Za każdym razem będziesz mógł powtórzyć swój sukces.