Dwuetapowy system pracy z różnymi rodzajami traum, który pomaga poradzić sobie nawet z trudnymi przypadkami

️Klienci z zespołem stresu pourazowego często przerażają psychoterapeutów swoimi ambiwalentnymi reakcjami. Ich niecierpliwość, infantylne wymagania, skłonność do deprecjonowania wysiłków i do wykonanej pracy mogą wybić z rytmu nawet najbardziej doświadczonych specjalistów. To naprawdę trudne wyzwanie.

Taka osoba chaotycznie opowiada swoje historie, przeskakuje z tematu na temat i ciągle zmienia sedno problemu. Często popada w nieznośne poczucie winy, wstydu, urazy, gniewu, złości, desperacji, samotności, bezradności lub lęku. Przerażony terapeuta nie rozumie, za co się chwycić!

W takich przypadkach prawidłowo zorganizować pracę pomoże tylko dobry plan i jasna struktura działania. W przeciwnym razie zarówno klienta, jak i terapeutę popadnie w chaos.

W metodzie Consonance Therapy terapeuci otrzymują dwuetapowy system pracy.

Pierwszy etap – edukacyjny

Jego głównym zadaniem jest ustabilizowanie stanu psychoemocjonalnego klienta przed przejściem do doświadczenia traumatycznego.

W tym celu terapeuta consonance ma do dyspozycji jasny plan, który zawiera informację jak krok po kroku pracować z klientem na każdym spotkaniu i instrukcję, mówiącą po co i  co koniecznie należy zrobić na konkretnym spotkaniu. Zawiera również wskazówki w jakiej kolejności należy wykonywać każdy krok, aby nauczyć klienta samodzielnego wsparcia i kontroli i jakie nawyki rozwinąć dla samopomocy i dalszej pracy z traumatycznym doświadczeniem.

To przygotowanie, podczas którego klient uczy się świadomie kontrolować swoje myśli, dzielić je na konstruktywne i niekonstruktywne, kontrolować swoje wspomnienia i fantazje. Uczy się utrzymywać pod kontrolą kolejność opracowywania traumatycznych historii, bezpiecznie wyrażać emocje i rozumieć ich związek z zachowaniem. Dostrzega rozumienia języka ciała oraz kryteriów sprawdzenia skuteczności.

Drugi etap – kliniczny

Na tym etapie pracujemy nad psycho-traumatycznym doświadczeniem z przeszłości, które jest przyczyną problemów, z którymi przyszedł klient.

Na tym etapie terapeuta consonance potrafi:

 • prawidłowo wskazać problem
 • prawidłowo zbierać wywiad
 • opracować strategię pracy do każdego zagadnienia
 • dokładnie sklasyfikować typ/rodzaj traumy
 • określić i dezaktywować emocjonalnie naładowane jądro traumy
 • pracować nad osobowością na wszystkich poziomach
 • stosować autorskie protokoły do pracy z każdym rodzajem traumy oraz ze strukturą osobowości
I najważniejsze! Terapeuta za pomocą tego systemu może planowo pracować nad dowolnym, nawet najtrudniejszym problemem i nie rozpraszać się. Jest w stanie doprowadzić klienta do pożądanego celu, aby problem nigdy nie wrócił. Dodatkowo jest w stanie zintegrować doświadczenie i zakończyć każdą sesję tak, aby klient wyszedł w dojrzałym i należytym stanie, a także mógł od razu spokojnie zajmować się swoimi sprawami.

Dzięki dwuetapowemu systemowi i podejściu edukacyjno-klinicznemu klient widzi wynik po każdym spotkaniu. Ponadto umiejętności samoregulacji pozostają z nim na zawsze.

Posiadając umiejętności pracy w dwuetapowym systemie, terapeuta consonance:

 • Nie wymyśla, jak rozwiązać problem, a współpracuje z klientem. Wie i wyjaśnia, kiedy, co i po co robi
 • Otrzymuje zrozumiały, wypracowany system zarządzania procesem terapeutycznym, kryteria weryfikacji i plan krok po kroku od pierwszego spotkania do zakończenia planowanej pracy
 • Potrafi dokładnie sklasyfikować typ/rodzaj traumy i dla każdego rodzaju ma jasne protokoły pracy, czyli nie rozprasza i nie gubi się. Cały czas jest skupiony na celu
 • Nie zaszkodzi klientowi i sam się nie wypala – ma plan i metodykę stabilizacji psychoemocjonalnej klienta
 • Może pracować nad najtrudniejszym problemem bezpiecznie, bez obawy o to, że zaszkodzi klientowi i sobie, w jednym miejscu i od razu na wszystkich poziomach: poznawczym, obrazowym, cielesnym i emocjonalnym

W rezultacie opanowując metodę Consonance Therapy psychoterapeuta oszczędza pieniądze, siły i czas. Nie musi się nieustannie uczyć na setkach różnych kursów, ma wszystko co potrzebne do pracy. I nie odsyła klientów do innych terapeutów, bo potrafi pracować nad dowolnym, nawet najtrudniejszym problemem sam.

Jeśli marzysz pracować spokojnie, opierając się na system, budować strategię i kierować procesem świadomie, dołącz się do kursu „Od psychologa do psychoterapeuty – praca z różnymi rodzajami traum w metodzie Consonance Therapy