Jeżeli psycholog ma mało klientów, to powinien iść do coacha czy na kurs?

Nie jest tajemnicą, że większość psychologów, mimo że bardzo dużo czasu i pieniędzy inwestuje w naukę, ma wciąż niewiele klientów, a nawet ci, którzy do nich przychodzą, rezygnują po jednej czy dwóch konsultacjach, co cały czas zmusza do szukania nowych. 

Mamy dwie drogi rozwiązania takiego problemu.. 

Pierwsza: iść do coacha, wynająć kogoś, kto cię wypromuje w sieci lub też kupić kurs promowania swoich usług w mediach społecznościowych!

Druga: iść na kolejny kurs i podnieść kwalifikacje! 

Niby wszystko brzmi prawidłowo, ale dlaczego klientów i tak ciągle jest za mało i tylko niektórzy rozwiązują problem w ten sposób? Jak to się mówi, diabeł tkwi w szczegółach. Dzisiaj opowiem właśnie o nich. 

Co jest nie tak z coachami, trenerami lub kursami jeżeli pójdziemy drogą nr 1?

Należy dokładnie spojrzeć, w jakim stopniu osoba, która będzie was uczyć promocji, jest skuteczna w promowaniu siebie. 

 • Bardzo często rozkręcenie biznesu obiecują ci coachowie biznesu, którzy sami nie mają klientów lub mają ich niewiele. Sami więc nie potrafią rozwinąć swojego biznesu i dobrze zarobić.  
 • Taki pożal się boże coach będzie Was przekonywać, że nie musicie być wysokokwalifikowanym specjalistą, tylko najważniejsze jest, by nazywać się ekspertem (to słowo już jest strasznie wyświechtane), dobrze pisać posty, wysyłać buźki, zamieszczać chwytliwe nagłówki, ujawniać „tajemnice”, pozować do zdjęć, a wtedy klienci sami do Was tłumnie przybiegną. 
 • Jeżeli coach rzeczywiście jest profesjonalistą i pracuje uczciwie, to nie będzie was oszukiwać i ukrywać, że wszystkie te sztuczki nie zadziałają, jeśli nie posiadacie wysokich kwalifikacji. Jakąkolwiek strategię by dla was nie opracował, klienci i tak będą odchodzić rozczarowani, a niemałe pieniądze, które mu zapłacicie, nie zwrócą się. 

Droga nr 2 – idziemy na kolejny kurs w celu podniesienia kwalifikacji.

Jest to prawidłowa decyzja, ale ważne są szczegóły, czyli czego i jak się uczyć? 

 • Jeżeli bez żadnego usystematyzowania chodzicie na różne kursy, opanowujecie różne metody, to w efekcie jesteście nafaszerowani niepowiązaną ze sobą teorią i ćwiczeniami, których liczba się zwiększa, a poziom kwalifikacji nie. 
 • Macie zamęt w głowie i ciągle raczej pracujecie intuicyjnie niż rozumiecie, co i dlaczego należy robić.
 • Boicie się trudnych klientów i silnych emocji, nie wiecie, jak przez dłuższy czas prowadzić klienta, jak pracować z traumami, nie rozumiecie, gdzie się znajdujecie i dokąd zmierzacie itp.
 • Zarówno wy, jak i klient będziecie rozczarowani, że niepotrzebnie straciliście czas, siły i pieniądze.

Jeżeli nie zmieni się podejścia, to można bez końca zamieniać miejscami krok 1 i 2, będzie to jak bieg po zamkniętym kole, który spowoduje stratę pieniędzy i czasu lub odejście z zawodu.

Rynek usług psychologicznych jest ogromny, specjalistów jest bez liku, ale prawdziwych profesjonalistów można szukać ze świecą. Klienci są rozczarowani i rozdrażnieni niskim poziomem kwalifikacji psychologów, którzy piszą piękne posty ale korzyści z nich jest mało. 

Jak ja widzę rozwiązanie problemu i co robię sama, żeby poświęcone pieniądze, siły i czas w obojgu przypadkach przyniosły efekt końcowy? 

Jak wyznaczyć priorytety? 

 • Mimo wszystko należy zacząć od podniesienia kwalifikacji, ale nie chaotycznie, nie przy pomocy  1000+1 różnych certyfikatów czy kursów, ale dzięki otrzymaniu fundamentalnej, uporządkowanej w system wiedzy, która pozwala głęboko zrozumieć przedmiot, a klientowi pomóc rozwiązać jego problem w rozsądnym terminie, bezpiecznie i tak, żeby problem nie powracał. Praca psychoterapeuty zaś powinna być zrozumiała i przewidywalna, tak żebyście w każdym momencie rozumieli, co robicie i dlaczego, żebyście pracowali z problemem, a nie chwytali się wszystkiego po kolei.
 • W rezultacie klienci będą się z Wami czuć bezpiecznie, zauważą korzyść, zostaną z Wami i będą rozwiązywać swoje inne problemy, polecać Was swoim znajomym, co już na tym etapie poważnie zwiększy liczbę i jakość klientów. Klient to osoba, która jest gotowa pracować, wziąć na siebie odpowiedzialność, zmieniać się, uczyć, a nie żądać jakiejś magicznej różdżki i rozwiązania problemu w ciągu półgodziny przy złożonym PTSD.
 • Później ważne jest znalezienie profesjonalnego i  odnoszącego sukcesy coacha biznesowego, który zajmie się Waszą marką, strategią promocji i opłaceniem reklamy. 

Jak zawsze nie staram się mieć monopolu na prawdę, dzielę się jedynie takimi rozwiązaniami, które pomogły mnie samej i pomagają moim klientom.

Jeżeli macie wciąż aktualny problem z liczbą i jakością Waszych klientów i przemawia do Was taka logika jego rozwiązania, proponuję Wam fundamentalny i usystematyzowany kurs internetowy „Od psychologa do psychoterapeuty”, który pomoże Wam stać się wysokokwalifikowanym psychoterapeutą, głęboko zrozumieć, na czym polega praca z traumami, których rezultatem są problemy, z którymi ludzie zwracają się do psychoterapeuty:  depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline, ataki paniki, bezsenność, psychosomatyka, uzależnienia, współuzależnienia, niepewność itp. 

Wasza rozproszona wiedza zostanie uzupełniona i uporządkowana w przejrzysty system. 

 • Otrzymacie autorskie algorytmy, protokoły do pracy z emocjami i różnymi rodzajami traum psychicznych, instrukcje krok po kroku na zasadzie „weź i skorzystaj” do pracy z klientem indywidualnym na każdym etapie od momentu jego przyjścia do Was aż do zakończenia planowej psychoterapii.
 • Otrzymacie autorskie algorytmy, protokoły do pracy z emocjami i różnymi rodzajami traum psychicznych, instrukcje krok po kroku na zasadzie „weź i skorzystaj” do pracy z klientem indywidualnym na każdym etapie od momentu jego przyjścia do Was aż do zakończenia planowej psychoterapii.
 • Będziecie mogli profesjonalnie pracować z problemami o różnym stopniu skomplikowania: od zwykłej konsultacji do pracy z traumą pojedynczą, prostym i złożonym  PTSD, traumą przywiązania i innymi.
 • Kurs został stworzony na podstawie Consonance Therapy – autorskiej i innowacyjnej metody, która polega na tym, że problem klienta rozwiązuje jeden terapeuta pracujący w spójnym systemie w jednym miejscu i od razu na wszystkich poziomach odbioru: myślenia racjonalnego i obrazowego, ciała i emocji.
 • Zaproponowana została prosta, ale skuteczna struktura osobowości, która po raz pierwszy w światowej psychoterapii została zaadaptowana w ciele.
 • Obiektywne kryteria mentalne i kryteria związane z ciałem pomogą zarówno terapeucie, jak i klientowi nie zgubić się i zagwarantować rozwiązanie problemu klienta. 
 • Jeszcze przed zakończeniem nauki gwarantowane jest zwiększenie liczby waszych klientów.
 • W Consonance Therapy Institute opracowany został program wsparcia i promocji swoich certyfikowanych absolwentów, przygotowania supervisorów i wykładowców i stworzenia społeczności zawodowej;.

Ważne! Kurs istotnie różni się od zwyczajnych kursów.

Nie będę was uczyć metody, gdyż metoda jest tylko narzędziem. Dam wam system, który korzysta z metody (koncepcję, zasady, algorytmy, narzędzia, protokoły, ćwiczenia), żebyście mogli skutecznie pracować z problemami klienta.